Jdi na obsah Jdi na menu
 


V okamžiku, kdy jsem  dohrál Black Crypt, jsem se rozhodl, že další z her bude EOB I-III

Něco na úvod:

EYE OF THE BEHOLDER

Jsou to již tři roky, co firma SSI ze Států začala první hrou Pool of Radiance serii zdařilých fantasy her. Chystáme si už o ní povídání, dnes však dojde jen na novinku. Tou je Eye of the Beholder - Oko pozorovatele.

SSI zasazuje náčrty svých her do stále stejných krajin. Fanouška her v hlavni roli nepřekvapí, když se opčt ocitne ve "Forgotten Realms". To jsou "Zapomenuté říše", které zná už z předchozích her od SSI. V jednom z včtších měst, ve Waterdeepu, provádějí neplechy temné mocnosti, zabydlené pod zříceninou hradu. Městský úřad je bezmocný a proto hledá pořádnéchlapíky, kteří by řádění pod starým hradem učinili přítrž.
Teď tedy přichází na řadu vaše parta čtyř neohrožených bojovníků. Bčhem hry budete mit možnost přibrat ještč do své družiny další dvč postavy. .Jak to ve Forgetten Realms bývá, nežijí v téhleté fantasy zemi jenom lidé. Do podsvčtí se může vypravit skupinka z příslušníků šesti ras, (od trpaslíka až po elfa), kteří mají jedno ze šesti "povolání" (např. zlodčj, knčz, bojovník).


Přitom se už poprvé projeví přednosti nové série fantasy her od firmy SSI. Místo výběru z malých řádků textu a nepochopitelných čísel s obrázky, jaký byl u jejích starších her, (vždycky mi to připomínalo nedávné hloupé dotazníky), je nyní všecko jednoduché . Obrázky a charakteristika jednotlivých postav jsou vám předkládány doslova na mramorovém podnosu. Již pouhý výběr bojovníků přinese hráči zábavu, která mu je odměnou za přemýšleni.
Jestliže jste se složením své skupiny hotovi, začne vaše dobrodružství na nejvyšším poschodí bludištč o dvanácti úrovních. Kdo se ve 3D fantasy hrách jen trochu vyzná, toho hned po prvních krocích napadne: Dobře to vykradli! Autory hry Dungeon Master od FTL (v minulém Excaliburu) asi z toho začne bolet hlava, konkurence je tady!
Na obrazovce jsou vpravo vedle pohledu do labyrintu rámečky s hlavičkami vybraných bojovníků. Zbraně, kterými jsou vybaveni, se objevují vedle portrétu. Pod ním je ukazatel zdravotního stavu. Stačí pouhé ťuknutí myší na obrázek hlavy a dostanete se do menu, ve kterém zjistíte vše, co určená osoba nese. Je v něm znázorněno i její tělo, rozdělené do políček odpovídajících jeho jednotlivým částem. Už se vám tak nemůže stát, že si boty budete navlékat na krk místo náhrdelníku. Každý bojovník potřebuje pro boj s netvory dostatečně jíst a pít. Ten, kdo poznal Dungeon Master, snad ani nemusí číst anglický manuál.
V D.M. byl labyrint postaven jenom z kamenných kvádrů. Zde se stěny často měni. První tři patra slouží městské kanalizaci kde nechybí bahno a slizké stěny. Pak čekají skalní štoly a po nich výzdoba jakési "aztécké svatyně".

Příšery útočí jednotlivé i ve skupinkách. Dvojice vepředu se jim brání sečnými zbraněmi, zadní bojuji hvězdicemi, vrhají dýky a vystřelují šípy. Dojde i na magii, která přebrala prvky jak z D.M. (skládání kouzel do průpovídky), tak i ze starších SSI her. Pod zemí narazíte nejen na nepřátele, ale i na příznivce, kteří vám budou pomáhat.
Když jsem Eye of the B. začal nadšeně hrát, za chvíli jsem ochladnul. Program má technické chyby (do jedné Ipříšery se zavřou dveře a nic se neděje), ale nejvíc mi vadí, že se zabité potvory po čase znovu objeví v plné síle.
Zatím je hotova verze pro Amigu (lMB) a také pro PC (640KB; CGA, EGA, VGA, Soundblaster). Dočkají se však i STčkáři. Dobře zpracované příšery jsou na PC- VGA skutečnou pochoutkou, pěkně vypadá i 32barevný modul na monitoru Amigy. L.L.G.

Zdroj : Oskenovaná recenze: Excalibur- nezapomenutelný časopis a doba…….
 

Každému, kdo o hraní téhle hry uvažuje doporučuji hrát AMIGA verzi přes emulátor WinUAU (viz odkaz)
http://dungeony.rpghry.cz/hoborg/games.…

Hra je nejen předělaná do nového graf. kabátku, a funguje  z hardisku, navíc  je přidána možnost automapy, což vysloveně potěší.

Na druhou stranu hra přes DOS box má taky něco do sebe (dá se totiž stáhnout a jednoduše nainstalovat) čeština.

http://cestiny.idnes.cz/hry/eye-of-beholder-1-0j4-/clanek.A000316_38362_bw-cestiny-hry_bw.idn
 

Ještě počkám, zda se neobjeví na ww.gog.com..... a jdu na to.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Eye of Beholder I

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář