Jdi na obsah Jdi na menu
 


Abandoned Places

Abandoned Places

Dle "současných" kritérií se jedná o průměrný dungeon, který málokdo hrál, a ještě méně dohrál. Zajímavé je v dobových recenzích se hodnocení pohybovalo okolo 80% a více.

Nicméně po vyzkoušení hry jsem se rozhodl hru hrát a dohrát, na svých stránkách bych Vás rád informoval o poznatcích o téhle (opomíjené)  hře,  o mých zkušenostech. Také   zkusím přeložit manuál (v rozumné míře) , přelouskám dobové recenze (www.lemonamiga.com), dohledat zdroje na internetu..

Většina hráčů totiž skončí hned poté co opustí první dungeon.

Základem  jsou stránky www.oldgames.sk, kde lze nalézt téměř vše, co ke hře potřebujete.  Další dobrou stránkou je www.abandonia.com, kde lze nalézt  kompletní návod.  Poslední užitečnou stránkou je http://hobring.esero.net/pics/main/abandoned_places_world_map.jpg- mapa s názvy měst.

Takže začnu:

Abandoned Places jsou hrou společnosti Electronic Zoo (maďarského původu). Hra je umístněna do světa  Kalyntha, kde Prince of Evil- Bronath unikl ze svého vězení (uvnitř vulkánu) a začal šířit zlo po celé zemi. Jedinou nadějí  zůstává  skupinka čtyř bojovníků, kteří byli zakleti v kámen  (Temple of Heaven`s Light pod horou Silverreach). Bohužel  však dlouhým spánkem (uvěznění trvalo dlouhých 900 let) jejich schopnosti a dovednosti téměř vymizely.

Avšak zapomeňte na nějaký sofistikovaný výběr postav- prostě vyberete čtyři postavy (ze dvanácti) a jde se na to. Musí se jednat o dva bojovníky, clerika a mága. Jediné co lze změnit, je pojmenování postav.

Hra je za pomoci map z dungeonů vcelku jednoduchá, až lehká, souboje nenáročné. je potřeba se připravit na nepraktické ovládání (zejména v exteriérech), a na to, že každou chvíli bude mít vaše parta hlad, nebo bude unavená (dožaduje se spánku).

Když budu  odvážný (a vycházet z dobových recenzí) , tak Vám budu tvrdit, že ovládání je v mnohém podobné  Dungeon Masteru. Dá se  říci, že AP je  klon z rodu  krokovacích dungeonů.  Jako příklad mohu uvést možnost natočení hrdiny daným směrem (a byl jsem vtipně upozorněn, abych si dával pozor na to,  aby  hrdina nemlátil někoho z vlastní  party).

Na jedné obrazovce  lze zaznamenat všechny důležité informace,  inventář, kouzla, aktivní kouzla (levý horní roh obrazovky) a pod. Což na druhou stranu vede k omezení výhledového okna  (nemusí být nutně na škodu).  

Abandoned places jsou hrou koncipovanou ve stylu Sand Box. Velký svět je protkán vesničkami  a městy (a dungeonů), kde se lze vyléčit, odprodat vybavení, nakoupit zásoby, využít služeb léčitelů (resurrect) a podobně.

Nutno však  podotknout, že po opuštění úvodního dungeonu jsem se  zděsil.

Velice mi vadil  nepraktický, ošklivý  a frustrující systému pohybu v exteriéru (na mapě). Alespoň ze začátku. Navíc mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na velice rychlou odezvu myši- např. kliknu pro odpočinek, a druhé kliknutí ukončí spánek. Avšak v praxi  se parta vzbudí okamžitě po ulehnutí. nebo velice jemně musím klikat, pokud potřebuji hru uložit.

Problém jsem vyřešil- klávesa F12, a  (pochopitelně  ve WinUAE emulátoru)  snížil jsem  frekvenci procesoru (CPU...Match A500 speed).  I tak je ale občas nutno hru ukončit a načíst znovu (zejména při pokusu o otevření truhel).

Pobyb po mapě lze velice zhruba přirovnat v pohybu jako u Falloutu (po mapě, pomocí nepraktických ikonek - trvalo mi asi hodinu, než jsem na způsob ovládání přišel). S tím, že skupina může být přepadena (hra se přepne do 3D pohledu). Cestovat lze pěšky, na koni, lodí, a v pozdějších fázích hry i za pomocí kouzel. Na mapě se zobrazují města, vesnice, zasněžené hory, bažiny, řeky, cesty, pouště, vegetace (mají vliv na rychlost cestování).

Kouzla- 2x 21 (klerik, mág)- zatím jsem jich moc nepoužil, jen klasická fireball, create food, heal...). Užitelná jsou fire path (na pavučiny, a bojovat s nepřáteli, když jim pod nohami hoříí oheň- jak zvrhlé.  

Ovládání hry:

Vše lze ovládat myší, často za užití pravého tlačítka, lze však  využít četných klávesových zkratek (nějak jsem jim nepřišel na chuť) .

F1-F8- užití předmětů v pravé/levé ruce(na netbooku mi moc nefungují).

Alt + F1-F8 zahodí předmět na zem...a ostatní se djaí dohledat, podle mně jsou ale zcela zbytečné.

 

Malá poznámka- na www.abecedaher.cz a jinde lze nalézt cheat na peníze, tedy pokud má někdo nutkání si hru definitivně zkazit...

 

Úvodní kroky:

Projít úvodní dungeon- nic těžkého.

Po té, co spatříte světlo denní, je potřeba vyčkat příchodu koně (logiku to moc nemá, co naplat). Jakmile se v možnostech objeví ikona koně, je potřeba sejít na pobřeží, a nalodit se na loď.

Můžete se vydat do tří destinací- a zvolit si jednu z gild (ostatní se vám ale definitivně uzavřou). A to buď do Twilight, nebo do Vo Marris, nebo do Soul Abey.

Ovšem kde to je? I pohledal jsem na netu lepší mapu, než nabízí DJ na svých stránkách, a po nějaké době mi  pomohl starý, dobrý Hobring. (http://hobring.esero.net/pics/main/abandoned_places_world_map.jpg)

Další, menší potíž nastala před vstupem do města- stráže chtějí peníze. je tedy vhodné (dokud je hra ve 3D pohledu, uložit penízky do měšce (na obrazovce vpravo dole), pak už vše šlo jako po másle.

Ve Twilight jsem navštívil místního piráta, a přijal první úkol- test- dungeon.

Takže- za pomocí mapy (kterou mám uloženou ve špičkovém Samsungu Galaxy SII) jsem dokončil Twilight. Na doporučení místního učence jsem se vydal hledat Book of the World. A to do hlavního města- Kal Kalonu.   Místní knihovna je pěkně nebezpečné místo, zdi jsou poškrábané od neznámých monster,  a co se  mi mimojiné líbilo, byly okenice, otevírající se ve větru.   Na chvilku jsem se zasekl, než mě napadlo odsunout květináče z cesty (příkaz  push).  Na pavučiny (blokující  cestu) stačí  kouzlo Fire path

cestou zpět jsem do téhle magické knihy nakoukl....je přímo napěchovaná amgií, plná odkazů na dávnou historii, popisuje řadu úžasných a  mocných kouzel. Škoda, že většině věcí vůbec nerozumím. Jednooký pirát byl spokojen, do knihy nakoukl, pak  chvilku blekotal o dávných proroctvích, a knihu mi raději vrátil. I vydal jsem se do Wyrn hills pohledat jakýsi starodávný svitek (že by  The Elder Scroll?).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář