Jdi na obsah Jdi na menu
 


GODS - moje srdcová záležitost

2D plošinovky jsou  prakticky mrtvé.

Doba , kdy   odcházely joystiky jeden za druhým při hraní takových pecek jako byla Galaga, nebo Turrican je nenávratně pryč, a hrát tyto hry na klávesnici- to snad ani nejde.
Ale  není třeba truchlit, je zde  hra u které jsem nikdy joystik nepotřeboval a přesto dál  zůstává na svém  zlatém piedestalu .
A asi  i ti, co sedí hlavně tam vpravo, už  tuší, že se jedná o hru Gods.


Tvůrcem hry není nikdo menší než  Bitmap Bothers, společnost jenž má na svém kontě hry jako Xenon 2, Speedball, nebo   strategii Z.
Hra původně vydaná na Atari ST  a Amigu, později  předělána i na Sega Mega Drive a další platformy, se zasloužila ve své době o oprávněnou pozornost. Myšlenka hry je vcelku prostá- dle staré legendy se jednou za tisíc let narodí smrtelník, který objeví a projde ztracené Město Legend a vstane před tváří Bohů, aby tak získal místo po jejich boku a stal se jedním z nich.
Cestou se musí, kromě obvyklých nepřátel,  utkat  se čtyřmi strážci Citadely, kteří jsou vždy na konci jednotlivých levelů.
Alespoň zatím by se mohlo zdát, že se jedná o vcelku tuctovou plošinovku, ale nenechte se mýlit.
Gods je skutečně obdivuhodná hra, která i po letech  dokáže okouzlit. Skvěle vyvážená hratelnost,   přehlednost  jednotlivých světů (každý level jich obsahuje hned několik),  barevná a výtvarná stylizace. Výborný cit pro detaily, propracovaná grafika, včetně pohybů hlavní postavy a nepřátel.
Skvělá hudba, která patří mezi  ty nejlepší na AMIZE (podobně jako u skvělého   Cannon Foddera).  Zvuky zbraní, pohybu hrdiny,  nepřátel, nebo  tlačítek a padajících předmětů  mi v mnohém  připomínají péči jakou věnuje svým hrám Blizzard. 
Motivující systém sbírání krystalů, peněz, a následné  nakupování a vylepšování  zbraní u obchodníka.  Hledání bonusových místností  a předmětů (i po letech jsem s překvapením zjistil, že neznám všechny kombinace tlačítek a páček  :) ).
Po zabití strážce Citadely obdržíte kód, takže není nutno hrát pokaždé od začátku.
Každou úroveň je možno projít několika způsoby, a je velmi zábavné zkoušet jednotlivé postupy, a kombinace tlačítek ( a nebojte, zabloudit se rozhodně nedá  :)  ) .

Co dodat na závěr?  Hledáte-li jednu z nejlepších her vydaných kdy na počítači, už nemusíte.Dovolím si ještě  dodat několik informací:
Já osobně preferuji emulaci na  AMIGU , kde ale nefungují (alespoň u mne) kódy do jednotlivých  úrovní. Přes DOS box by asi potíž být neměla. Hrál jsem i emulaci Mega Drive, tady  jde ukládat libovolně (výborná věc  pro zkoušení jednotlivých kombinací páček,  trénink a podobně), avšak po zabití finálního bosse a získání nesmrtelnosti se nelze vrátit do Ztraceného města  a hru zopakovat (s bonusem 10 životů navíc,  ale na  mnohem vyšší obtížnost).    
 
A na úplný závěr  odkazy na net :
Moje skromné stránky                    https://old-games.estranky.cz
A LongPlay na                                http://www.youtube.com/watch?v=SBgt7XkLxvQ&feature=related
Hoborg- (zde je verze i na Linux)    http://hobring.esero.net/games.htm

 

Každý má hru, kterou hrál alespoň 50x, já můžu s klidným svědomím říct, že jsem ji i 50x dohrál.

Na Gods mám bezva vzpomínky, poprvé jsem si ji zamiloval na 286  v počítačové účebně v Mariánských Lázních. (Tady jsme s několika kamarády pařili  16 hodin v kuse tehdejší pecky- GODs, F15 strike eagle a F1 GP, žádné jídlo, jen voda z vodovodu a  ještě teď si vzpomínám, jak mi před spaním lítal obzor před očima)

Při  zálohování počítače (32 GB dat) jsem našel Gods v emulaci SEGY- pokud by někdo chtěl, mohu poslat...

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Gods

(Honza, 18. 10. 2014 11:39)

Moc prosím pošli mi ho v té emulaci SEGY
Děkuji
kaoz.reset@seznam.cz

Poradí mi někdo?

(Vláďa, 28. 2. 2011 16:13)

Ano Gods je skvělá hra. ALe pamatuju si, že před dvaceti lety, když jsem jí hrál na Amize, bylo možné nastavit neomezený počet životů. Nevíte o tom někdo něco bližšího?

Re: Poradí mi někdo?

(Strider, 28. 2. 2011 20:11)

Tak to vůbec netuším, a ani mně nikdy nenapadlo hledat tohle nastavení. GODS, tak jako většina plošinovek, je o tom zapamatovat si design bludiště, rozmístění nepřátel, zautomatizovat si průchod levely (strojová přesnost střelby).
Pak už jen stačí si vychutnávat úžasnou hru...a chrochtat blahem...
Nicméně zkusím to pozjišťovat...

Re: Poradí mi někdo?

(Strider, 28. 2. 2011 20:21)

Zkus tuhle stránku
http://www.lemonamiga.com/games/cheats.php?id=1194

Nechápu

(Nechápu, 8. 2. 2011 20:49)

Nechápu proč si nezměníš stranku z estranky na tk a pak si to muzes upravovat pres estranky ale muzes mit i tk !!!!!!!!!!!!!!

Re: Nechápu

(StriderCZ, 9. 2. 2011 9:29)

tk mi vůbec nic neříká... navíc s dosavadní podobou stránek jsem docela spokojen.

Nicméně děkuji za podnět, a doufám, že se stránky líbily.

Gods, nejlepší hra!

(Jitka, 6. 7. 2009 10:31)

Je už to doba, ale Gods je nezapomenutelná hra! Všichni jsme ji tehdy hráli v práci (VS ČHMÚ) řadu týdnů a 1. zabil strážnou lebku sekekama náš šéf:-D (byla jsem hned druhá)