Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inquisitor

 

Recenze od Tlustej (http://www.inquisitor.hostzi.com/)

Kolem roku 2000, možná o rok dříve byl založen jistý český vývojářský tým, který si říkal Wooden Dragon.

Jeho prvním titulem, vznikajícím za finanční podpory společnosti Cinemax, je RPG s názvem Inquisitor. Jedná se o 2D izometrickou (vzhledově připomínající Diablo, nebo Baldur's Gate) a akčně laděnou hru, zasazenou do období temného středověku. Celý příběh se odehrává ve fiktivní říši, která se momentálně nachází na pokraji totálního zhroucení a většina jejích obyvatel zakouší pocity zmaru a beznaděje. Napomáhá tomu otevřený i skrytý konflikt několik různých frakcí - kacířských sekt, církve, rytířských řádů i šlechty. Je to boj o moc i víru, své slovo proto dostane i inkvizice se svými, ne příliš mírnými názory. Hráče tato hra vrhne přímo do náruče vyšetřování hereze v jedné odlehlé vesnici, za touto na první pohled bezvýznamnou herezí ale může být víc, než se na první pohled zdá.

Hra ale mimo výše uvedené obsahuje také prvky klasických RPG nebo adventur s detektivní zápletkou. Vaším cílem je v mnoha úkolech vypátrat hlavního viníka (h)různých zločinů. K tomu vám dopomohou nejen bojové dovednosti, ale také logické vaše vlastní uvažování a bystrost. Na výběr máte na začátku tři různé postavy, za které lze hru hrát - kněze, paladina a zloděje. Pro každého z nich se příběh odvíjí zcela jinak, od úplného začátku až do konce. Také jejich schopnosti se budou výrazně liší, a i používání různých zbraní je vyhrazeno mistrům pouze v daném oboru. V celé hře budete čelit roztodivným nepřátelům, obdařeným zvláštními schopnostmi, kouzly i speciálnímy útoky. Čeká vás tedy zcela individuální tajemné dobrodružství.

Inspiraci na atmosféru hry prý tvůrci mimo jiné čerpali i z díla známého spisovatele jménem Umberto Eco - "Jméno růže".

Hra oficiálně vyšla 9. listopadu 2009, tedy po skoro deseti letech vývoje! Od 12. prosince 2009 je možné hru zakoupit i přes internet pomocí digitální distribuce.

Tolik tedy informace z druhé ruky......

Já osobně hru hodnotím podobně jako v levelu 5/10, hodně záleží jak se na hru díváte- platí srovnání s poloprázdnou sklenicí- buď je napůl plná, nebo na půl prázdná. Hra má hodně drobných chybek, které se dají překousnout.  Vychází opravné patche. Špatná práce s inventory, zastaralá grafiky,  kostrbatý soubojový systém, dlouhé dialogy. Na druhou stranu je vhodné podotknout, že takové hry prostě již nevycházejí, a ani jak po stránce koncepční, tak tematické.  A jedna z mála nových  her, které běhají i na netbooku.

Hra má velice zajímavý příběh a téma inkvizice  je  originální.

bohužel hra velice rychle skouzne do akční  "RGP" rubačky typu    

Co mně odradilo, je neduh mnoha RPG- dlouhé a nudné honění expy (rubání nekonečného zástupu nepřátel),  v příšerně  tmavých kobkách, či  dolech.  A ani na vysokém levelu není dvakrát velká jistota, že budete mít v boji převahu.

Hra připomíná dort, co pekli pejsek a kočička: je tam všechno,  co koho napadlo, že by v RPG mělo být, všechno naplácané  páté přes deváté, a všeho je tam moc. 

 Autorům prostě chyběl game designer, který by řekl- ubŕat , ubrat, ubrat.  Tak aby se zachovala dynamika hry. Proč by mělo tvořit 80% hry nudné kydlení  nepřátel, prolézání dungeonů tam a zpět, zpět a tam,  a  pročítání dlooouhatánských textů?

Moje doporučení tak   zní: brat, a zkusit. Avšak jestli se mně ptáte, zda jsem hru dohrál, tak moje odpověď zní ne.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Inquisitor

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ted ji hraju..

(Pavel, 1. 10. 2014 22:07)

Uff těžko se mi hodnotí tato hra,protože má dost prvků,které se mi opravdu líbí..(grafika,které se dneska už moc nedělá)..princip skillování....rozlehlost...velmi velkou rozlehlost i v rámci doprovodných textů (popisy zbraní a výbavy poavžuji za velmi dobré a nikterak příliš povrchní)
Na druhou stranu má hra místy až frustrující povinost vracet do "základní vesnice" pro cokoliv...a jelikož neexistuje klasický Townportal...musíte si to pokaždé odkráčet až na kraj mapylokace,aby jste se mohli přesunout přes mapu světa.A bohužel stejně tak i naopak...
Souboje bývaji někdy otravné a zejména z počátku frustrující díky různým negativním vlivům....to jen tak namátkou ...(logiku chování postav moc rozebírat nebudu..to by obstálo jen málo her).
Zcela určitě ale nesouhlasím s hodnocením 5/10...to je dost nefér (je ale možné,že hraji už opatchovanou verzi).

Dal by jsem to v rozmezí 65%-75%...hra to není špatná a myslím si,že autoři se rozhodně snažili udělat poctivou práci.

Nesouhlas

(Iver, 17. 9. 2011 0:08)

Já si třeba na druhou stranu zahraju ukecané RPG s mizernou grafikou, ale dechberoucím příběhem a soundtrackem.

Re: Nesouhlas

(StriderCZ- autor stránek, 18. 9. 2011 10:32)

Ke grafice. Netbook se na hraní izometrických her jako je Inquisitor, nebo Baldur`s gate vysloveně nehodí. A asi i to je jeden z důvodů proč mě začaly lézt tmavé chodby, štoly či dungeony na nervy. Jsem typ, který se při hraní her rád kochá, nasává atmosféru fantaskních světů (nezapomenutelný Ishar, Albion, či Black Crypt) a zajímavých lokací. Bohužel koukat v jednom kuse na tmavé chodby, na malém monitoru je frustrující.